Aktuální webkamera

Aktuální webkamera

X. Global Assistance Setkání mistrů – hlasy jezdců

Jak se na Global Assistance Setkání mistrů těší někteří z hlavních protagonistů? Zeptali jsme se jich na to.
Letošní Global Assistance Setkání mistrů proběhne v sobotu 19. a v neděli 20. listopadu 2011v Global Assistance Racing aréně v Sosnové u České Lípy a odehraje se hlavně ve znamení představení nových vozů WRC s přeplňovanými motory o objemu 1,6 litru. O premiéru se postará Martin Prokop se zbrusu novým Fordem Fiesta WRC s nímž odstartuje už za pár dní na Britské Rally, soutěži mistrovství světa. Martin se nyní usilovně připravuje na tento start, a proto jsme se na názor na nové vozy WRC zeptali jeho soupeře v kategorii WRC, kterým není nikdo jiný než vicemistr republiky v rally, Václav Pech jun.: “Setkání mistrů je akce, kam se každý rok moc těším. Je tady perfektní atmosféra a setkání s lidmi a legendami českého motoristického sportu, jako je třeba nestárnoucí Jaroslav Hošek, si vždycky užívám. Co se týče porovnání nových WRC, mám velké očekávání a jsem zvědavý, jak si tyto vozy povedou. My pojedeme s MINI John Cooper Works, které už jsme letos dvakrát představili na rallysprintech. Budeme mít ale v sání motoru velký restriktor tak, jak se jezdí v mistrovství světa a auto bude mít větší výkon. Do úplného WRC nám kromě pár drobností budou chybět jen kosmetické detaily jako jiný přední nárazník a velké křídlo. Požádali jsme organizátory, aby nám umožnili s takto upraveným vozem startovat ve třídě WRC a bylo nám vyhověno. Věřím, že vyjde počasí, a že divákům ukážeme pěkné průjezdy, které tato auta umí.”
Pavel Valoušek, který se Škodou Fabia WRC vybojoval letošní rallysprintový titul, do Sosnové vyrazí také, a to včetně svého mistrovského auta, tedy Škody Fabia WRC s motorem 2,0 turbo. Proto jsme i jemu položili otázku, jak se na Global Assistance Setkání mistrů těší, a co očekává od souboje s novými vozy WRC: “Na Setkání mistrů se moc těším a beru to jako výzvu postavit se novým vozům WRC se starší technikou. Sám jsem zvědavý, jak se nám v tomto boji bude dařit. V Sosnové to ale není jen o závodění, je to především show pro diváky, a tak k tomu také chci přistoupit. Budou to ale určitě hodně zajímavé souboje, protože když jsem třeba nové vozy WRC viděl ve Finsku, kde jsem byl letos v létě jako divák, tak mě překvapily svou rychlostí. Jsou to špičkové a moderní vozy a nevěřil jsem tomu, jak pěkně může přeplňovaný motor 1,6 jet. Líbí se mi i návrat k řazení rychlostí pákou u volantu, které s větší jednoduchostí vozu dává opět víc důrazu na jezdce. Naše auto pojede v Sosnové v “black and white” designu, ve kterém absolvovalo poslední závody ve sprintech a já se na to už moc těším,” dodává Pavel Valoušek.
Úplně na druhém pólu oproti moderní technice WRC je historický Opel Kadett C-GTE, s nímž na Global Assistance Setkání mistrů vyrazí čerstvý mistr Evropy Mirek Janota. Historikovi proti moderním vozům přeci jen chybí nějaký ten koník pod kapotou, ale atraktivitou jízdy se s moderními speciály může přinejmenším rovnat. “Mám před sebou první účast na Setkání mistrů jako jezdec. Vždy jsem zatím stál jen za plotem a kibicoval, tak teď si to poprvé zkusím, jaké to je. Těším se moc, přeci jenom je to pohodová akce na jednom místě a možnost se setkat s přáteli a fanoušky. Chci si pěkně zajezdit a udělat radost sobě i týmu, se kterým jsem získal titul. V sobotu budeme mít možnost svézt lidi z týmu a třeba i mechaniky, ale v neděli chci závodit o co nejlepší umístění. Budou proti nám stát na startu dvě silná BMW M3 a to je výzva. Chci ale rychlou jízdu skloubit i se zábavou pro diváky, takže se nemusí bát, že by chyběl nějaký ten smyk, či kolečko pro ně.”
Na Global Assistance Setkání mistrů se ale představí i další zajímaví jezdci s neméně zajímavými vozy z rally, rallycrossu i autokrosu, tak neváhejte a přijeďte se do Sosnové u České Lípy podívat, jak to s volantem umí opravdoví mistři.

[175]


Global Assistance Racing Arena Autodrom Sosnová, Česká Lípa

Generální partner

Global assistance

Největší pořadatelé závodních motoristických akcí v ČR

CSEN

Autodrom Promotion s.r.o., Sosnová 200, 470 02 Česká Lípa, tel./fax: +420 487 874 900

design & code > esluzby.net